Neletíme všichni

8:08 PM Jan Rosenthaler 1 Comments

Od dnešního dne startuje seriál drobných postřehů z naší cesty po Indii. V každém článku jich bude několik a půjde o drobné střípky mozaiky naší expedice. Na jejich detailní zpracování je třeba si ještě pár dní počkat, protože knížky se bohužel nepíší samy.
Tento den, který měl být tím vysněným cílem, za kterým se takovou dobu pachtíme (o tom si lze na tomto blogu přečíst mnoho), se nakonec ukázal jako ten nejsmutnější. A to z jednoho prostého důvodu. Do Indie jsme nemohli odcestovat všichni. Honzu Masáka zradila byrokracie a byl nucen zůstat na letišti v Praze. Jako problém se ukázalo jeho vízum. Nezaplatil ho včas a i přes několik telefonátů na indické velvyslanectví se situaci nepodařilo uspokojivě vyřešit. Přesto na letiště jel ještě s tím, že s námi odcestuje. Nikdo totiž pořádně systému víz nerozuměl a tak jsme žili v naději, že se může ono vízum proplatit až na místě. Nešlo to a tak nakonec musel Honza zůstat osamocen v Praze. Nám málem uletělo letadlo, dobíhali jsme ho na takzvanou poslední výzvu. Moc pěkný začátek!
Indie je velmi militarizovaná země. Na každém rohu zde člověk potká vojáky ve zbrani, případně se psy. Extrémně je to znát právě v oblasti Kašmíru, kterou jsme navštívili. O ní vede Indie s Pákistánem spor už od jejich vyhlášení nezávislosti v roce 1947. O toto území proběhly už čtyři krátké války, je velmi postižené terorismem a nachází se zde skupinky separatistů. Veskrze jde o poměrně nebezpečnou oblast. Také polovinu Lehu, centra Ladakhu, tvoří vojenské základny. I tato asi nejbezpečnější oblast Kašmíru se neubránila přílivu vojenských jednotek a strojů. Je to určitě škoda, protože součástí tibetské kultury, přechovávané právě tady, rozhodně armáda není. Ale politika hovoří jinou řečí. (Je samozřejmě zakázáno fotit jakékoli vojenské objekty i vojáky samotné, takže fotku bude třeba oželet.)
Je velmi neslušné na někoho ukazovat chodidlo. Jde o nejspodnější část těla jak fyzicky, tak duchovně. Také je nezdvořilé překračovat jakékoli předměty nebo osoby, je lepší je odsunout nebo obejít. Když tato pravidla porušíte, nic se vám sice nestane, ale rozhodíte tím místní, kteří pak nebudou vědět, jak s vámi správně jednat. Více

Mohlo by Vás také zajímat

1 comment: